Dec.07 (Mon)
Room Ballroom 1 Ballroom 2 Ballroom 3 Tamna Hall Halla Hall
09:00~10:30 Registration
10:30~11:30 Tutorial Session 1 : Eleanor E.B. Campbell
11:30~12:30 Tutorial Session 2 : Hyeonsik Cheong
12:30~13:00 Break
13:00~13:05 Opening Ceremony
13:05~13:50 Plenary Session 1 : Young Hee Lee
13:50~14:35 Plenary Session 2 : Takao Someya
14:35~14:45 Break
  Devices Organic Bio IBS Korea-France
14:45~15:15 Barbaros Özyilmaz Chun-Sing Lee Minseok Kwak Sang-Wook Cheong Jaejun Yu
15:15~15:45 Sungjae Cho Seunghyup Yoo Hoon Eui Jeong Shuaihua Ji Andres Saul
15:45~16:15 Wan Sik Hwang Jun Takeya I-Ren Lee Jun Sung Kim Seungwu Han
16:15~16:30 Coffee Break
  Nano Photonics Bio IBS Korea-France
16:30~17:00 Eleanor E.B. Campbell James F. Cahoon Kwan Hyi Lee Young Hee Lee Carlo Massobrio
17:00~17:30 Do Young Noh Yong Hoon Cho Heon Jin Choi Han Woong Yeom Byung Il Min
17:30~18:00 Andreas Isacsson Din Ping Tsai Nano Keun Su Kim Mebarek Alouani
Sanjeev Gautam
18:00~18:30 Chanyong Hwang Hansuek Lee Philip Hofmann
18:30~20:00 Poster Session 1
Dec.08 (Tue)
Room Ballroom 1 Ballroom 2 Ballroom 3 Tamna Hall Halla Hall
08:00~09:00 Registration
09:00~10:00 Poster Session 2
10:00~10:45 Plenary Session 3 : Mark Brongersma
10:45~11:00 Coffee Break
  Devices Photonics Advanced Materials Korea-France
11:00~11:30 Jiwoong Park Wounjhang Park Tom Wu Junsuk Rho
11:30~12:00 Gwan-Hyoung Lee Yoonsik Yi Je-Geun Park Thomas Blon
12:00~12:30 Sang-Joon Cho Ariando Sang Wook Lee
12:30~13:30 Lunch
  Nano Organic Advanced Materials Korea-France
13:30~14:00 Ho-Ki Lyeo Yong-Young Noh Ambrose Seo Silviu Colis
14:00~14:30 Dang-sheng Su Bin Hu Yusuke Kozuka Sung Lae Cho
14:30~15:00 Jeong Young Park Cheolmin Park Takanobu Kiss Christian Meny
15:00~15:30 Geun Woo Lee Hao-Wu Lin Spin
Kab-Jin Kim
15:30~15:45 Coffee Break
15:45~16:30 Plenary Session 4 : Michael Thewalt
16:30~17:15 Plenary Session 5 : Bernhard Keimer
17:15~18:30 Poster Session 3
18:30~20:00 Banquet
Dec.09 (Wed)
Room Ballroom 1 Ballroom 2 Ballroom 3
08:00~09:00 Registration
09:00~10:00 Poster Session 4
  Nano Bio Spin
10:00~10:30 Junwoo Son Hajin Kim Kwangsu Ryu
10:30~11:00 Jinkyoung Yoo Shoichi Toyabe Yves Acremann
11:00~11:15 Coffee Break
11:15~12:00 Plenary Session 6 : Taeghwan Hyeon
12:00~12:45 Pleanary Session 7 : Michael Sheetz
12:45~13:00 Closing Remarks
13:00~18:00 Excursion




Poster Session

Dec. 7, 2015 (Mon)

Poster Session 1
18:30-20:00
Biophysics & Bioengineering
Devices & Applications
Nanomaterials & Nanodevices
Organic Electronics & Photonics
Photonics

Dec. 8, 2015 (Tue)

Poster Session 2
09:00-10:00
Advanced Materials
Devices & Applications
Nanomaterials & Nanodevices
Organic Electronics & Photonics
Spin & Magnetism
Poster Session 3
17:15-18:30
Advanced Materials
Devices & Applications
Nanomaterials & Nanodevices
Photonics

Dec. 9, 2015 (Wed)

Poster Session 4
09:00-10:00
Advanced Materials
Biophysics & Bioengineering
Devices & Applications
Nanomaterials & Nanodevices
Spin & Magnetism