본문으로 이동

ICAMD 2017

The 10th International Conference on Advanced Materials and Devices ICAMD 2017 December 5(Tue)~8(Fri) Ramada Plaza Jeju Hotel, Jeju, Korea

ICAMD 2017 December 5(Tue)~8(Fri) Ramada Plaza Jeju Hotel, Jeju, Korea

Program

Scientific Program

Scientific Program


Dec.05 (Tue)
Time/Room Ballroom 1 Ballroom 2 Ballroom 3
09:00~10:00 Registration
10:00~11:00 [TU 1] Andreas Heinrich
(Ewha Womans Univ.)
[EU-Korea Graphene]
9:45-9:50 Opening
10:00-10:20 Jari Kinaret
10:20-10:40 Rodney Ruoff
10:40-11:00 Paolo Samorì
11:00-11:20 Jeong-O Lee
11:20-11:40 Francesco Bonaccorso
11:40-12:00 Xinliang Feng
 
11:00~12:00 [TU 2] Tae Won Noh
(Seoul National Univ.)
12:00~13:00 Break
13:00~13:30 Opening Ceremony (13:00~13:05)
13:30~14:00 Plenary Session 1 : Quanxi Jia (13:05~13:50)
14:00~14:30 Plenary Session 2 : Peidong Yang (13:50~14:35)
14:30~15:00 Coffee Break 1 (14:35~15:00)
15:00~15:30 [Ox] Gustau Catalan (ICN2) [EU-Korea Graphene]
13:30-13:50 Jong-Beom Baek
13:50-14:10 Vincenzo Palermo
14:10-14:30 Ho Bum Park
14:30-14:50 Kostas Kostarelos
14:50-15:10 Bianco Alberto
(break)
15:40-16:00 Seungmin Cho
16:00-16:20 Amaia Zurutuza
16:20-16:40 Hyeon-Jin Shin
16:40-17:00 Luigi Colombo
17:00-17:20 Peter Bøggild
17:20-17:40 Byung Hee Hong
[En] Mowafak Al-Jassim (NREL)
15:30~16:00 [Ox] Gervasi Herranz (ICMAB-CSIC) [En] Kornelius Nielsch (Leibniz Institute)
16:00~16:30 [Ox] Jinhee Kim (KRISS) [Sp] Kungwon Rhie (Korea Univ.)
16:30~17:00 [Ox] Wilfrid Prellier (CNRS-Caen) [Sp] Young Keun Kim (Korea Univ.)
17:00~17:30 [Ox] Akihito Sawa (AIST) [Sp] Pietro Gambardella (ETH Zurich)
17:30~18:00 [Ox] Hiromichi Ohta (Hokkaido Univ.)
18:00~18:30 [Ox] Hans Boshker (MPI Stuttgart)   [PRL] Samindranath Mitra 18:00~18:40
18:30~19:00 [Ox] Ambrose S. Seo (Univ. Kentucky)
Dec.06 (Wed)
Time/Room Ballroom 1 Ballroom 2 Ballroom 3 8F~Ora Hall 8F~Halla Hall
09:00~09:30 [Ox] Lingfei Wang
(Seoul National Univ.)
[EU-Korea Graphene]
09:00-09:20
Jong Hyun Park
09:20-09:40
Camilla Coletti
09:40-10:00
Tae-Woo Lee
10:00-10:20
Emmanuel Kymakis
10:20-10:40
Jeong-Ik Lee
10:40-11:00
Costas Galiotis
11:00-11:20
Jonghwan Kim
  [En] I-Wei Chen
(Univ.of Pennsylvania)
[Nm] Rong Fan
(Yale Univ.)
09:30~10:00 [Ox] Shinbuhm Lee
(DGIST)
[Sp] Gyung-Min Choi
(Sungkyunkwan Univ.)
[En] Jae Sung Son
(UNIST)
[Nm] Jin-Woo Kim
(Univ. of Arkansas)
10:00~10:30   [Sp] Geoffrey Beach
(MIT)
[En] Ilya Grinberg
(Bar-Ilan Univ.)
[Nm] Kyung-Mi Lee
(Korea University)
10:30~11:00 [Na] Matt Beard
(NREL)
[Sp] Takashi Kimura
(Kyushu Univ.)
[En] Byungha Shin
(KAIST)
[Nm] Jeong-O Lee
(KRICT)
11:00~11:30 [Na] Evgheni Strelcov
(NIST)
[Sp] Christopher Marrows
(Univ. of Leeds)
[En] Jun Hong Noh
(Korea Univ.)
[Nm] Ki-Hun Jeong
(KAIST)
11:30~12:00 [Na] Jani Kotakoski
(Univ. of Vienna)
[Sp] Mathias Klaui
(Univ. of Mainz)
[En] Yanfa Yan
(Univ. of Toledo)
[Nm] Seung-Kyun Kang
(KAIST)
12:00~13:00 Lunch 1
13:00~13:45 Plenary Session 3 : Yoshichika Otani (13:00~13:45)
13:45~14:30 Plenary Session 4 : George Crabtree (13:45~14:30)
14:30~15:00 Coffee Break 2  (14:30~15:00)
15:00~15:30 [Na] Coskun Kocabs
(Bilkent Univ.)
[2D] Dong-Keun Ki
(Univ. of Geneva)
[Or] Hiroyuki Yoshida
(Chiba Univ.)
[Ph] Zheyu Fang
(Peking Univ.)
[Korea-France]
Andreas HEINRICH
15:30~16:00 [Na] Jieun Lee
(Ajou Univ.)
[2D] Sung-Kwan Mo
(Berkeley Lab)
[Or] Hisao Ishii
(Chiba Univ.)
  [Korea-France]
Jean-Charles RIBIERRE
16:00~16:30 [Na] Taeyoung Choi
(Ewha Womans Univ.)
[2D] Hu-Jong Lee
(POSTECH)
[Or] Axel Fischer
(TU Dresden)
[Ph] Thomas Kempa
(Johns Hopkins Univ.)
[Korea-France]
Fabrice MATHEVET
16:30~17:00 [Na] Jungho Kim
(Univ. of Wollongong)
[2D] Zijian Zheng
(Hong Kong Polytech Univ.)
[Bi] Takayuki Nishizaka
(Gakushuin Univ.)
[Ph] Wenshan Cai
(Georgia Institute of Technology)
Break
17:00~17:30 [Na] Andrey Rogach
(Hong Kong City Univ.)
[2D] Katsunori Wakabayashi
(NIMS)
[Bi] Aaron H. P. Ho
(Chinese Univ. of Hong Kong)
[Ph] Jinghua Teng
(Nanyang Technological Univ.)
[Korea-France]
Hyo Jung KIM
17:30~18:00 [Na] Seungbum Hong
(KAIST)
  [Bi] Kyunghwa Yoo
(Yonsei Univ.)
  [Korea-France]
Frederic FAGES
18:00~18:30     [Nm] Jinyao Tang
(The Univ. of Hong Kong)
  [Korea-France]
Young Chul JUN
18:30~19:00 Poster Session 1 (8F) 18:30~20:00
19:00~20:00
Dec.07 (Thu)
Time/Room Ballroom 1 Ballroom 2+3 8F-Ora Hall 8F~Halla Hall
09:00~09:30 [Or] Bjoern Luessem
(Kent State Univ.)
[IBS-CALDES]
9:00~9:20 Han Woong Yeom
(IBS-CALDES)
9:20~9:40 Tae-Hwan Kim
(POSTECH)
9:40~10:00 Bumjoon Kim
(IBS-CALDES)
10:00~10:15 Coffee Break
10:15~10:35 Jonghwan Kim
(POSTECH)
10:35~11:05 Hyunyong Choi
(Yonsei Univ)
[Bi] Hyokeun Park
(HKUST)
[Korea-France]
Chantal ANDRAUD
09:30~10:00 [Or] Tsukagoshi Kazuhito
(NIMS)
[Bi] Jun Zhang
(Sun Yat-sen Univ.)
[Korea-France]
Ju-Hyung KIM
10:00~10:30 [Or] Byung Doo Chin
(Dankook Univ.)
[Bi] Claire Hur
(UCLA) 
[Korea-France]
Stefan HAACKE
10:30~11:00 [Or] Jun Yeob Lee
(Sungkyunkwan Univ.)
[Bi] Changi Pack
(Asan Medical Center)
11:00~11:15 Coffee Break 3 Coffee Break 3  (11:00~11:15)
11:15~12:00 Plenary Session 5 : Philip Kim (11:15-12:00)
12:00~13:00 Lunch 2
13:00~13:45 Plenary Session 6 : Franky So (13:00~13:45)
13:45~14:30 Plenary Session 7 : Hui Cao (13:45~14:30)
14:30~15:00 Coffee Break 4 [IBS-CALDES]
14:45~15:15 Philip Kim
(Harvard Univ.)
15:15~15:35 Jun Sung Kim
(IBS-CALDES)
15:35~15:55 Dohun Kim
(Seoul Nat'l Univ.)
16:10~16:40 Rodney Ruoff
(IBS-CMCM)
16:40~17:00 Moon-Ho Jo
(IBS-CALDES)
17:00~17:20 Feng Ding
(IBS-CMCM)
17:20~18:00 Wrap Up
Coffee Break 4  (14:30~15:00)
15:00~15:30 [2D] Levente Tapaszto
(Hungarian Academy of Sciences)
[Ph] Joun-Ho Lee
(LG Display)
  
15:30~16:00 [2D] Soren Ulstrup
(Aarhus Univ.)
[Ph] Hyunyong Choi
(Yonsei Univ.)
16:00~16:30 [2D] Jeil Jung
(Univ. of Seoul)
[Ph] Tie Jun Cui
(Southeast Univ.)
16:30~17:00 [2D] Jaedong Lee
(DGIST)
[Ph] JeongWeon Wu
(Ewha Womans Univ.)
17:00~17:30 [Ph] Hong-gyu Park
(Korea Univ.)
17:00~18:30 Poster Session 2 (17:00~18:30) Poster Session 2 (17:00~18:30)
19:00~19:30 Banquet (19:00~20:30)
19:30~20:00
20:00~20:30
Dec.08 (Fri)
Time/Room Ballroom 1 Ballroom 2 Ballroom 3
09:00~10:30 Poster Session 3 (09:00~10:30)
10:30~11:15 Plenary Session 8 : Luke Lee (10:30~11:15)
11:15~12:00 Plenary Session 9 : Han Woong Yeom (11:15~12:00)
12:00~12:30 Closing Remark (12:00~12:15)
13:00~18:00 Excursion 

TOP


Organized by Applied Physics Division, The Korean Physical Society
Tel : +82-2-573-6207 Fax : +82-2-573-6208E-Mail : secretariat@icamd.or.kr
Copyright © 2017 "International Conference on Advanced Materials and Devices (ICAMD 2017)". 개인정보취급방침 Privacy Policy
Website development and maintenance: "Design Dream". All Rights Reserved.